Парники та тепличні комплекси потрібні для того, щоб підтримувати певний температурний режим та вологість усередині приміщення. Подібні конструкції надійно захищають рослини від заморозків, вітрів, злив, граду. Організувати тепличну споруду – це лише половина справи.
Обладнання для теплиці – те, про що важливо подумати, якщо ви хочете досягти дійсно хорошого врожаю. Життєдіяльність рослин залежить від процесу фотосинтезу, який відбувається виключно в умовах достатнього освітлення та за певної кількості вологи, свіжого повітря у комплексі.
Які існують на ринку матеріали для теплиць?
- Стандартна поліетиленова плівка – найдешевший матеріал. Вона міцна, стійка до морозів, не вбирає вологу, але швидко зношується (менше ніж за 2 роки). До того ж вона легко віддає тепло, накопичене за день, через що простір усередині вночі сильно охолоджується, що негативно впливає на деякі види овочів.
- Перфорована плівка – від попереднього типу матеріалу відрізняється наявністю вентиляційних отворів та трохи вищою ціною.
- Плівка з гідрофільними властивостями – дорожчий варіант, що цілком виправдано збільшеним терміном експлуатації, порівняно з попередніми матеріалами. Містить у своєму складі спеціальні речовини, краще утримують тепло та світло в середовищі.
- Термоплівка – містить спеціальні компоненти, завдяки яким у парнику зберігається температура на 1,5-2°C вище, ніж зовні, що компенсує нічні перепади температури. Такий матеріал підтримує оптимальний мікроклімат, але коштує дорожче.
- Армована плівка – складається з міцних ниток. Попри міцність, пропускна здатність світла у неї нижча в порівнянні зі звичайним поліетиленом. Експлуатаційний термін великий. Облаштування парника таким матеріалом актуальне, якщо ви плануєте вирощувати не дуже світлолюбні культури.
- Полікарбонат – одне з найкращих рішень на сучасному ринку. За всіма параметрами такий матеріал краще ніж будь-яка плівка. Ступінь теплоізоляції можна порівняти зі склопакетом, а за рівнем прозорості – зі склом. Це міцний та стійкий до зовнішніх факторів матеріал, який має єдиний вагомий мінус – вартість.
- Скло – виділяється серед конкурентів лише довговічністю та прозорістю. Але його легко розбити, а вартує воно дорого.
Облаштування парника: вибір каркаса та дуг
Для зведення каркаса застосовуються спеціальні планки, які слугують основою конструкції. Насамперед слід придбати дуги наступних типів:
Матеріал | Особливості |
---|---|
Метал | Такий варіант вважається найміцнішим. Металевий каркас – міцний, стійкий, не боїться злив та ураганних вітрів. Для його застосування потрібно трохи більше часу, ніж для інших рішень. |
Пластик | Такі дуги – легкі, доступні за ціною. Передбачається просте складання та розбирання. Пластиковий каркас – компактний, мобільний. У разі потреби ви можете переносити його на інше місце. |
ПВХ | За технічними параметрами та вартістю матеріал можна порівняти з пластиком. З ПВХ легко працювати, тому що його можна згинати. Такі дуги легко зібрати в конструкцію бажаних геометричних форм. Для складання та оформлення парника зазвичай надають перевагу прямокутній формі. |
Як правильно обладнати теплицю усередині приміщення?
Під тепличним обладнанням для промислових теплиць розуміють комплекс технічного устаткування, яке допомагає підвищити продуктивність та якість урожаю.
До такого обладнання відносять системи освітлення, поливу та внесення добрива, вентиляції та охолодження, автоматичного керування мікрокліматом. Завдяки подібним пристроям можна формувати умови, необхідні для ефективного та контрольованого росту рослин.
Вода
Для поливу грядок сьогодні кожен садівник та городник може використовувати автоматичні системи, незалежно від розмірів парника. Щоб організувати правильно та ефективно зрошення, можна розглянути автоматичну систему крапельного поливу. Це вигідне рішення, при якому необхідно лише вибрати режим поливу та кількість потрібної води.
Обладнання теплиці крапельним поливом – це можливість звільнити себе від постійних турбот, пов'язаних із прокладанням системи шлангів або доставлянням води за допомогою звичайних відер. Крім іншого, така система поливу – вигідна економічно та витрачає мінімум води.
Обігрів
Підтримання оптимального температурного режиму в тепличному комплексі – те, від чого залежить нормальне зростання та розвиток рослин. Відповідальні господарі для зимового обігріву, а також у період холодних весняних та осінніх місяців можуть використовувати водяне, газове або електричне інфрачервоне опалення.
Світло
У зимовий час, коли світловий день суттєво скорочується, можуть застосовуватись люмінесцентні або світлодіодні лампи. Вони можуть монтуватись на стелажах вздовж доріжок. За допомогою LED-підсвічування можна коригувати світло від червоного до синього, що особливо актуально для росту та дозрівання рослин. Наявність спеціальних датчиків та таймерів дозволить повністю автоматизувати освітленість у тепличному комплексі, запускаючи його у певний час та змінюючи колірний спектр за потреби.
Провітрювання
Рослини чутливі до температур, і навіть простий перегрів може коштувати вам врожаю. Тому так важливо продумати провітрювання парника. Для спекотного періоду можна реалізувати в конструкції зовнішню кватирку, яка відкривається час від часу.
Якщо ви не хочете самостійно виконувати ці дії, можна встановити систему автоматичної вентиляції. Обладнання для парників та теплиць такого типу не дає рослинам перегріватися та переохолоджуватися, постійно контролюючи мікроклімат та температурний режим.