Блог

Організація опалення у теплиці своїми руками: що вибрати?

Теплиця стане незамінною конструкцією на присадибній ділянці. З її допомогою можна вирощувати свіжі овочі та фрукти навіть у зимовий час. Це може бути не просто хобі, а й прибутковий бізнес, тому що збирати урожай можна 2-3 рази на рік. І для приватного використання, і для промислових цілей постає питання, чи потрібне опалення в теплиці і як зробити його правильно?

Найпростіший спосіб обігріти парник – сонце. Щоб узяти максимум з денного світла, рекомендується ставити споруду там, куди потрапляє найбільше сонячних променів. Це дасть рослинам можливість отримувати максимально світла та тепла. 

Ще один нюанс – дах має бути повністю прозорим. У такому разі промені сонця зможуть безперешкодно проникати всередину та нагрівати рослини та ґрунт. Такий варіант вважається не лише економним у реалізації, а й екологічним. Недолік лише у тому, що для північних областей він не підійде.

Популярні види опалення теплиць

Щоб підтримувати в тепличному комплексі температуру, необхідну для дозрівання врожаю, використовуються такі схеми:

  • Прокладання труб, якими транспортується гаряча вода.
  • Нагрівання повітря електричними приладами.
  • Газове опалення.
  • Установка печі, де застосовують дрова, вугілля та інші горючі матеріали.
  • Опалення паром.

Обігрів теплиць не варто організовувати за допомогою калориферів. Коштом обігрівачів не вдасться досягти рівномірного нагрівання ґрунту та повітря, що негативно вплине на зростання рослин. Рівномірність циркуляції гарячого повітря можна забезпечити встановленням вентиляторів. Однак вони подаватимуть також і охолоджене повітря. В результаті зникає вигода від зведення парника та збільшуються витрати на електроенергію.

Оптимальний вибір – контурна прокладка кабелів, яка проводиться при будівництві теплої підлоги. Зважайте на те, що такий варіант слід реалізовувати ще на етапі закладки основи. Головна перевага способу полягає в рівномірності прогріву, причому сама проводка не займає багато місця в тепличній споруді. Щоб регулювати та підтримувати заданий температурний режим, додатково можуть встановлюватися термостати.

Альтернативні системи опалення для теплиць

Вид обігріву

Опис

Водяне опалення

Головна умова – постійний контроль. Нагрів мережі можна реалізувати від спалювання газу чи електрики. Джерело тепла – нагріта вода, яка циркулює по полімерних трубах, повертаючись до котла, щоб знову нагріватися після віддачі тепла. Трубна система передбачає повільне нагрівання. Монтаж труб виконують між рослинами чи вздовж стін теплиці.

Не слід використовувати сталеві труби, оскільки вони схильні до корозії. Помпа допоможе стабілізувати тиск.

Інфрачервоне опалення

Для цього застосовуються ІЧ-обігрівачі та ІЧ-лампи. Особливість у тому, що нагрівається не повітря, а рослини та ґрунт. Обладнання не працює постійно, коштом чого можна підтримувати оптимальну температуру та заощаджувати. Досягти необхідного температурного режиму можна лише за 10 хвилин. 

До того ж опалення теплиці у такий спосіб не шкодить здоров'ю людей та культурам. ІЧ-обігрів – відмінний варіант, якщо потрібно створити різні температурні смуги. Завдяки цьому ви зможете вирощувати різноманітні рослини.

Як вибирати систему опалення для парників та теплиць?

Вирішити, чим опалювати тепличний комплекс у зимовий період, можна, орієнтуючись на такі параметри:

  • Розміри конструкції.
  • Спосіб обігріву прилеглих будівель.
  • Наявний бюджет.

Зверніть увагу, що опалювальна система повинна бути сумісною з матеріалами, використаними при будівництві парника. Опалювати полікарбонатні теплиці дешевше та ефективніше, ніж споруди з плівкою. Полікарбонат є гарним теплоізолятором.

Орієнтуйтеся на особливості систем опалення. Дорогі будуть нерентабельні, якщо у вас невелике господарство. Використання ІЧ-обігріву або теплових помп може виявитись складною задачею для самостійного монтажу та налаштування. Так що це чудове рішення, але для промислових цілей.

Як організувати опалення парника, можна вирішити, склавши кошторис на обладнання та монтаж системи обігріву з урахуванням усіх плюсів та мінусів. Дослідіть готові проєкти з облаштування опалювальної системи своїми руками, щоб не допускати поширених помилок.