Парники своїми руками для вирощування зелені та овочів – це чудовий спосіб отримувати якісну сільгосппродукцію цілий рік. Конструкції такого плану підійдуть для формування оптимальних умов для росту та розвитку рослин.
Ви можете створити подібний комплекс у домашніх умовах та ще й за відносно невелику вартість. Проте, перед тим як перейти безпосередньо до алгоритмів будівництва парника, рекомендується визначитися з його формою.
Які бувають форми теплиць?
Вид теплиці | Особливості |
---|---|
Аркова чи банева | Найпопулярніший на ринку варіант. Будувати таку модель легко та швидко, при цьому вона стійка до сильних вітрів. Обтічний дах не затримує сніг взимку. Для реалізації такої конструкції використовують полікарбонат. Фундамент може бути дерев'яним, цегляним, бетонним. |
Односхила | Виглядає, як прибудова до стіни будинку або до іншої господарської споруди. Це проста та економічна конструкція. Суттєвий мінус – накопичується сніг на поверхні покрівлі, тобто потребується регулярний догляд та обслуговування парника. |
Двосхила | У цій моделі сніг не накопичується, оскільки витримується кут даху 30-45 градусів. На вертикальні опорні балки можна кріпити електрокомунікації, інфрачервоні панелі, систему зрошення. |
Підземна | Такий тип парника добре заощаджує електроенергію, оскільки будова заглиблена в землю і завдяки цьому краще утримує тепло. Потрібно продумати систему вентиляції, щоб унеможливити утворення цвілі, знизити вогкість тощо. |
Сфера та півсфера | Волога та сніг не накопичуються завдяки заокругленій формі конструкції. Сам парник виглядає естетично, його можна використовувати як альтанку, оранжерею тощо. Врахуйте, що форма не дасть можливості встановити прямокутні грядки. |
В англійському стилі (панорамна, вітражна) | Для створення парника цього типу може застосовуватися скло та полікарбонат. Повинні витримуватись рівні прямокутні форми та високий фундамент (від 50 см). Подібна теплична модель підійде для сезонного та всесезонного вирощування рослин. |
Етапи виготовлення саморобної теплиці
- Вибір місця.
Підійде ділянка, яка освітлюється сонцем більшу частину дня. Ґрунт повинен бути рівним, не має бути тіні від будівель та дерев.
2. Розробка проєкту.
Визначтеся з розмірами та формою, типом каркаса та покривного матеріалу. Ширина має бути такою, щоб було зручно обслуговувати грядки. Для початку можна зупинитися на ширині 3 метри. Довжина підбирається, з урахуванням призначення та розмірів ділянки. Оптимальне співвідношення складає 6-8 м довжини до 3 м ширини.
3. Підготовка ділянки.
Необхідно прибрати бур'яни, коріння, каміння. Після цього можна розмітити контури парника та викопати траншеї для основи. Подумайте про дренаж, якщо це потрібно для відведення вологи від конструкції.
4. Встановлення фундаменту
- Стрічковий: викладіть арматуру, створіть опалубку, залийте бетон.
- Стовпчастий: встановіть стовпи на відстані 1-2 м один від одного. Стовпи можуть бути виготовлені з бетону, цегли, металу.
- Без основи: використовуючи анкери чи кутові сполучення, зафіксуйте каркас на землі.
Зведення каркаса є наступним кроком самостійного створення теплиці.
5. Збирання каркаса.
- Металевий: застосовуються профільні труби, куточки чи арматура. Для з'єднання елементів може використовуватися зварювання, болти або шурупи.
- Дерев’яний: споруджується з брусів або дощок, які з’єднуються між собою шурупами, цвяхами або металевими куточками.
Установка покриття та облаштування тепличного комплексу
Для обшивки каркаса можуть застосовуватися полікарбонатні панелі, скло або плівка:
- Полікарбонат: за допомогою профілів або шурупів встановіть листи на каркас. Для обробки швів між листами використайте герметик.
- Скло: у дерев'яні або металеві рами встановлюються скляні листи, після чого вони кріпляться на каркасі.
- Плівка: натягніть її на каркас, для фіксації використовуйте скоби, кліпси, дерев'яні бруски.
Щоб зробити все правильно, важливо одразу продумати всі необхідні комунікації всередині приміщення:
- Система вентиляції: провітрювати парник можна вручну або використовувати автоматичні системи регулювання отворів.
- Система поливу: можна реалізувати за допомогою труб, крапельного або автоматичного поливу.
- Опалення за потреби: це можуть бути теплові завіси, піч або інфрачервоні обігрівачі.
Як побудувати теплицю самостійно: матеріали та інструменти
- Необхідні матеріали: полікарбонат, плівка чи скло; профільні труби, дерев'яні бруси, арматура, бетон, герметик; цвяхи, шурупи, куточки.
- Інструменти: рівень, рулетка, лопата, молоток, пила, ключі, викрутка, свердло, зварювальний апарат (якщо потрібно).
Будівництво парника вимагає попереднього планування, підготовки та інвестиції сил, часу та грошей. Якщо дотримуватися порад, наведених вище, ви зможете досягти бажаного результату.
Догляд та обслуговування парника
Встановлення конструкції – це лише основа. Щоб споруда якомога довше виконувала задачу та функціонувала належним чином, їй потрібен постійний догляд та періодичне обслуговування.
- Регулярна перевірка та ремонт.
- Слідкуйте, щоб не було корозії, тріщин та інших ушкоджень.
- Якщо ви виявили пошкоджені деталі, замініть їх. Слабкі місця – зміцнюйте.
- Якщо для обшивки використовується плівка, потрібно слідкувати за її станом та вчасно міняти на нову.
2. Догляд за рослинами.
- Полив має відбуватися з урахуванням потреб кожного виду рослин.
- Підтримуйте температурний режим, особливо взимку.
- Теплиця своїми руками повинна передбачати провітрювання, щоб надходило свіже повітря, а волога не накопичувалася.
- Вчасно видаляйте бур'яни, обробляйте від хвороб та шкідників.
3. Підготовка до холодів.
- Перед настанням зими потрібно прибрати усі рослини та зібрати парник.
- Видаліть залишки рослин, продезінфікуйте будову.
- Якщо є система опалення, переконайтеся, що вона працює, і налаштуйте температурний режим.
4. Весняні роботи.
- На початку весни оцініть стан комплексу, за потреби виконайте ремонт.
- Видаліть бруд та мох з покриття, щоб світло максимально проникало всередину споруди.
- Провітрюйте будівлю та підготуйте ґрунт до наступного врожайного сезону.
Всі ці маніпуляції допоможуть вам зберегти теплицю в хорошому стані тривалий час та досягти гарної врожайності з власної ділянки.
На чому не потрібно економити при виборі та встановленні парника?
- Полікарбонат.
Краще за все зупинитися на листах завтовшки не менше 4 мм. В іншому випадку ваш тепличний комплекс не захистить рослини від заморозків. - Профіль.
Незамкнений профіль коштує дешевше за замкнутий. Однак він не витримає снігопади та може пошкодитись сильними вітрами. - Фундамент.
Вибирайте той, який підходить під вашу ділянку. Наприклад, не використовуйте стовпчастий фундамент на рухомих ґрунтах, інакше конструкція перекоситься. - Гідроізоляція основи.
Сухий фундамент прослужить довше, до того ж він краще зберігає тепло. - Масштаб та цілі.
Не обов'язково робити так, як ваш сусід. Ви можете створити велику теплицю, але посадити в ній лише 10 кущів томатів. Орієнтуйтесь на ваші потреби та цілі. - Ізоляція полікарбонатних листів.
Всередину може потрапити волога, равлики, черв'яки, бруд – все це псує зовнішній вигляд. Уникнути такого можна, якщо зрізаний край матеріалу під час монтажу підсилити герметиком, мастикою, скотчем, торцевим п-подібним профілем або перфорованою стрічкою.
Дотримуючись рекомендацій, на чому не варто економити при будівництві парника своїми руками, ви уникнете зайвих витрат та отримаєте бажаний урожай.