Блог

Дослідження ефективності: чи підвищує врожайність теплиця-термос?

Дедалі більше дачників та садівників замислюються про встановлення на своїй ділянці теплиці-термоса. Це пов'язано з незаперечними перевагами такої конструкції. Головний плюс цієї споруди – ефективне використання сонячного світла. Спеціальний типаж стін та дах із полікарбонату забезпечують відмінну світлопроникність, що особливо актуально для зимового періоду, коли денне освітлення надходить до парника впродовж короткого проміжку часу.

Проаналізувавши особливості теплиці-термоса, можна створити оптимальні умови для вирощування різних культур. Таким чином, ви матимете можливість підтримувати постійний температурний режим та вологість всередині конструкції.

Надавати перевагу подібним типам парників слід тим, хто планує будувати тепличний комплекс у регіонах із холодним кліматом, де рослинам необхідний додатковий захист від несприятливих погодних умов.

Які переваги надає парник-термос: характеристики

Перше та основне – можливість вирощувати плодові та овочеві культури цілий рік. Конструкція теплиці-термоса відрізняється від класичних парників тим, що більша її частина знаходиться нижче за лінію поверхні землі. Системи цього типу краще накопичують та зберігають тепло у внутрішньому просторі.

Зовні споруда нагадує великий тепловий контейнер, конструкція якого побудована таким чином, щоб максимально ефективно використовувати сонячну енергію, перетворюючи її на тепло. При цьому тепло рівномірно розподіляється внутрішнім простором парника.

Можна також побудувати весняний варіант термотеплиці, щоб вирощувати ранні види холодостійких рослин, або зимову модель, де додатково використовується система опалення. Не зайвим буде заздалегідь продумати та вентиляцію з поливом.

Ширина теплиці має бути такою, щоб було комфортно переміщатися нею для виконання всіх робіт. Парник-термос має багато переваг, але ми розповімо про головні з них:

  • Хороша світлопроникність стелі завдяки спеціальним покривним матеріалам (плівка, скло, полікарбонат).
  • Рівномірний розподіл тепла та світла по всій площі конструкції.
  • Всесезонна можливість вирощування садово-плодових, овочевих культур, квітів, екзотичних рослин.
  • Мінімум витрат на обігрів приміщення у зимовий час. Це особливо актуально, якщо використовувати полікарбонат, який має високі показники теплоізоляції.
  • Надійність та довговічність за умов грамотного монтажу та застосування якісних будівельних матеріалів.

Як термотеплиця впливає на врожай?

Переваги

Опис

У 15 разів менше споживання тепла

  • Принцип роботи такого комплексу будується на акумулюванні світла та тепла в парнику.

У 2-3 рази збільшення врожаю

  • Ефективніше освітлення дозволяє рівномірно розподіляти тепло внутрішнім простором конструкції. Наприклад, урожай банана у парнику-термосі становить 50-70 кг, хоча на його батьківщині у субтропіках збирають лише 35-37 кг. Також можна розраховувати на 9 урожаїв лимона на рік. Цей показник удвічі більший, ніж на батьківщині цитруса.

Підтримка оптимального температурного режиму

  • При спекотній погоді (близько +50°C) температура всередині парника становить 25-30°C. Вночі термотеплиця тримає денну температуру, знижуючи її поступово всього на 5-7 градусів. В результаті ви отримаєте органічні умови для швидкого та сталого розвитку плодів в штучних умовах.

Не боїться такий тепличний комплекс і шкідників, оскільки ви маєте доступ до внутрішнього простору парника. Від вас потрібно лише кілька разів на рік обприскувати рослини.

Термотеплиця своїми руками: що врахувати?

Щоб отримати бажаний результат, при зведенні комплексу звертайте увагу на наступні фактори:

  • Для створення основи конструкції краще застосовувати оцинкований профіль, який менше піддається корозії.
  • Каркас будівлі має бути посадженим в землю не менш ніж на середню глибину промерзання ґрунту в регіоні. При цьому фундамент необхідно обшити теплоізоляційним матеріалом.
  • Для максимального проникнення денного світла парник повинен встановлюватись у напрямку зі сходу на захід.
  • З північного боку комплексу має застосовуватись зовнішня теплоізоляція надземних частин.
  • Для обшивки надземної частини необхідне напівпрозоре чи прозоре покриття подвійної товщини.
  • На внутрішній утепленій стороні обов'язково має бути світловідбивне покриття.
  • Для оббивки бортів грядки має застосовуватись непрозора чорна плівка, оскільки вона поглинатиме сонячні промені та віддаватиме тепло у ґрунт парника.

Врахуйте перелічені вище моменти перед тим як зробити теплицю-термос. І тоді ви отримаєте споруду, яка працюватиме як сонячний колектор, перетворюючи світло на тепло.